Match
6 - 4
Bergvallen
4 juli 2011
19:00
Referat
Referat: Nysätra IF - Bygdsiljums SK
Nysätra IF-Bygdsiljums SK 6-4 (3-1)
1-0 (2) Kevin Jonsson (Johannes Bäckström)
2-0 (10) Sune Bergström (Kevin Jonsson)
3-0 (23) Johannes Bäckström (Magnus Bäckström)
3-1 (38) Tomas Forsman
3-2 (53) Ulrik Lindgren
3-3 (55) Jonas Axelsson
3-4 (70) Ulrik Lindgren
4-4 (78) Johannes Bäckström (Per Bäckström)
5-4 (83) Peter Widmark (straff)(Johannes Bäckström)
6-4 (88) Johannes Bäckström (Sune Bergström)
Varning Nysätra: Johannes Bäckström
Varning Bygdsiljum: Jesper Engström
Domare: Olle Sjöström
Laguppställning Nysätra: Emil Lindmark-Andreas Gustafsson, Per Bäckström, Emil Norling, Mattias Lundström-Magnus Bäckström, Peter Widmark, Sune Bergström, Alexander Eliasson-Johannes Bäckström, Kevin Jonsson Avbytare: Fredrik Glaas, Tobias Aretorn, Mattias Pettersson, Jonathan Lindgren
Vi startade matchen riktigt bra och Kevin kunde göra 1-0 redan i den 2:a minuten efter en snygg nickskarv av Janne. I den 10:e minuten sköt Sune 2-0 framspelad av Kevin och i den 22:a slog Magnus ett inlägg i stolpen men Janne kunde ta vara på returen och göra 3-0. Fram till det spelade vi riktigt bra och i ett hyfsat högt tempo men sakta men säkert så släppte vi in Bygdsiljum i matchen även om vi fick två mål bortdömda för offside. I den 38:e minuten kunde Bygdsiljum reducera till 3-1 på en frispark. I början på andra halvlek så rasade vårat spel ihop som ett korthus och gästerna kunde alldeles för enkelt göra 3-2 i minut 53 och kvittera till 3-3 i minut 55. När de också lyckades göra 3-4 i misstänkt offsideläge i 70:e såg det mörkt ut. Men vi lyckades på något mirakulöst sätt vända igen. I matchminut 80 slog Andreas en hörna som Per nickade och Janne styrde in på hockeymanér till 4-4. 3 minuter senare kastade Janne ett inkast som tog på en Bygdsiljumsspelares arm i straffområdet och vi fick straff som PW säkert slog in till 5-4 och i den 88:e så tog Janne en ordentlig smäll av gästernas målvakt för att kunna lyfta in 6-4.
Stundtals spelar vi riktigt bra som de första 25 minuterna men lika bra som vi spelade då lika dåligt eller ännu sämre spelade vi de första 25 av andra halvlek. Denna ojämnhet i prestationerna under matcherna måste bero på att vi är för dåligt tränade och det måste vi åtgärda innan höstomgången. Svårt att inte nämna Janne som gör 3 mål och spelar längre än tidigare och kul att se Jonte som med sin inställning visar att inget är omöjligt.
Spelarstatistik
Utespelare
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
S Skott på mål
IM Insläppta mål
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng